ESKİŞEHİR ÇİÇEK SEPETİ
Eskişehir Çiçekçi, Çiçek, Yapay Çiçek, Buket Aranjman, Çelenk, Gelin Arabası Süslemesi, Düğün Salonu Süslemesi, Sünnet Arabası Süsleme, Bahçe Peyzaj İşleri, Organizasyon Süslemeleri, Gelin Buketi,
DELİKLİTAŞ MAH. İBRAHİMKARAOĞLAN CAD. No: 23/C MERKEZ
ciceksepeti@eskisehir.net.tr
0222-233 52 15 - 0542 416 64 11

Karbon vergisine destek artıyor

10.07.2019 

“Elde edilen gelir ülkede kalırsa karbon vergisine destek olurum”

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin desteği ile yapılan araştırma, iklim değişikliği ile mücadelede karbon salımının azaltılması konusunda Türkiye’nin eğilimini ortaya koydu. Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu ve Doç. Dr. Serda Selin Öztürk’ün yaptığı araştırmaya göre toplum karbon vergisini elde edilecek gelir çevre koruma projelerine harcanırsa, uluslararası karbon vergisi uygulamasını ise her ülkenin elde ettiği gelir o ülke bütçesine aktarılırsa kabul ediyor 

Paris Anlaşması gereği iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeryüzü sıcaklık artışının bu yüzyıl sonuna kadar 20C ile sınırlandırılması gerekiyor. Bu hedefe ulaşmak için uygulanması gereken politikaların başında ise karbon vergisi geliyor. Türkiye’de toplumun bu konuda ne düşündüğünü ortaya koymak için gerçekleştirilen “Türkiye Toplumunun Ulusal ve Uluslararası Karbon Vergisine Verdiği Destek ve Vergi Gelirlerinin Harcanmasına İlişkin Tercihleri”araştırmasının sonuçları açıklandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu ve BİLGİ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serda Selin Öztürk tarafından gerçekleştirilen saha çalışmasın sonuçlarına göre, toplum karbon salımının azaltılması için uygulanabilecek uluslararası karbon vergisini “elde edilen gelirin Türkiye’de harcanması” koşuluyla destekliyor.

12 ilde saha araştırması

Araştırmanın saha çalışması Adana, Erzurum, Bursa, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon’da olmak üzere 12 ilde yürütüldü ve iklim krizinin neden olacağı çevresel faktörleri bilen, 18 yaşından büyük 714 kişi baz alındı. Doç. Dr. Uyduranoğlu; ““Yaptığımız saha çalışmaları da ortaya koyuyor ki; iklim krizi hepimizin farkında olduğu bir sorun. İklim krizinin etkileri ülkelerin coğrafik konumlarına bağlı olarak farklılık gösterse de tüm gezegen bu değişimlerden etkileniyor. Bu nedenle krizi küresel anlamda görmeli ve küresel bir iş birliğine gidilmeli” dedi.

26 yılda iki kata yakın artış

İklim değişikliğinin yarattığı tahribatın ekonomik bir sorundan ziyade, bir güvenlik krizi olduğuna ve gerçek bir mücadele için uluslararası iş birliğinin gerekli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Uyduranoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece gelişmiş ülkelerin değil, gelişmekte olan ülkelerin de sera gazı salımlarını azaltarak uluslararası çabalara destek vermesi gerekiyor. Çin, Hindistan, Türkiye gibi ülkelerde sera gazı salımları yükseliş trendine sahip. Türkiye’nin 1990 yılı kişi başı sera gazı salımı 3,77 iken, 2016 yılında bu oran 6,3’e çıktı. Müzakereler sonrasında bir önlem almadı ama sektörlere göre sera gazı envanteri tutuluyor. Türkiye, 2030 yılına kadar tahmin edilen artıştan %21 azaltma yaşamayı hedefliyor.”

“Karbon salımında 17. sıradayız”

Türkiye’nin sera gazı salımı yüksek ülkeler listesinde 17. sırada olduğunu ve iklim değişikliğini tetikleyen bu durumun hem ekonomi hem de insan sağlığı açısından sakıncaları olduğunu belirten Doç. Dr. Uyduranoğlu, çözüm önerilerini anlattı; “İklim değişikliğiyle mücadeleye iki yaklaşım var. Birincisi sera gazı salımlarını azaltmaya odaklanan ve küresel düzeyde etkileri olabilecek azaltım politikası. İkinci seçenek ise iklim değişikliğine uyum sağlayarak olumsuz etkilerinden en az düzeyde etkilenmeyi amaçlayan uyum politikası. Fakat azaltım politikaları içinde en etkili politikalardan biri kabul edilebilir bir karbon vergisi koymak.” Vergi konusunda oluşabilecek önyargılara da değinen Doç. Dr. Uyduranoğlu; “Türkiye’de vergi gelirlerinin yüzde 50’si tüketim vergilerinden oluştuğu için önyargı oluşabilir. Bu önyargıyı yıkmak için hükümetin kendini iyi anlatması, karbon vergisinin gelirinin iklim değişikliği ile mücadelenin hangi safhalarında nasıl harcanacağını aktarması gerekiyor. Vergi konusunda yapılan güven araştırmaları da toplumun güven eğiliminin bu yönde olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Karbon vergisine destek artıyor

Projenin diğer araştırmacısıDoç. Dr. Serda SelinÖztürk, toplumun genel kaygısının robotlaşma ve işsizlik olduğunu fakat iklim değişikliğinin de büyük bir sorun olarak görüldüğünü belirtti. Öztürk, “Önlem alınmaması halinde iklim değişikliğinin gelecek nesiller üstünde etkili olacağı aşikâr. Bu nedenle çocuk sahibi olan katılımcıların karbon vergisine verdikleri desteğin daha yüksek olmasını bekledik fakat sonuçlar istediğimiz düzeyde olmadı. Yine de gelir seviyesinin karbon vergisine verilen desteği artırdığını gözlemledik” dedi. Ulusal karbon vergisinin rekabete zarar vereceğini düşünenlerin ulusal karbon vergisine verdiği desteğin azaldığına da dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk, uluslararası karbon vergisine desteğin arttığını ve verginin uluslararası düzeyde uygulanmasının rekabet üstünlüğünü yitirmesine neden olmadığını belirtti.

 

Gönderen: haber
688 defa okundu 
 


Ekoloji
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA

 

 

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
BEBEK DOĞUM ÇİÇEĞİ
BUKETLER
CENAZE ÇELENK
ÇİÇEK ÇUKOLATA&PASTA
DÜĞÜN ÇELENK SİPARİŞİ
GELİN ARABASI
Güller
ORKİDELER
SAKSILAR
 
Özel Ürünler
Ayıcıklı Seramik Vazoda Gül
BEBEK DOĞUM ERKEK KOD2
BEBEK DOĞUM KIZ KOD1
BUKET KOT B6
BUKET CELBERA KOT B3
BUKET GÜL 11 KOT B4
BUKET GÜL 7 KOT B5
BUKET LİLA KOT B2
BUKET PEMBE KOT B1
Cam Vazoda 15 Adet Gül
Cam Vazoda 3 Adet Gül ve Lilyum
Cam Vazoda 3 Adet Gül ve Lilyum
Cam Vazoda 5 Adet Gül ve Lilyum
Cam Vazoda 7 Adet Gül
Cam Vazoda Gül Arajmanı
Cam Vazoda Güllü Orkide
Cam Vazoda Karışık Arajman
CENAZE ÇELENK KOD 1
CENAZE ÇELENK KOD 2
Çikolata ve Gül
ÇİÇEK ÇUKOLATA&PASTA KOT 1
ÇİÇEK ÇİKOLATA&PASTA KOT 2
DÜĞÜN ÇELEK KOT 3
DÜĞÜN ÇELENK KOD 5
DÜĞÜN ÇELENK KOD 1
DÜĞÜN ÇELENK KOD 4
DÜĞÜN ÇELENK KOD 6
DÜĞÜN ÇELENK KOD 7
DÜĞÜN ÇELENK KOD 8
DÜĞÜN ÇELENK KOT 2
GELİN ARABASI
GELİN ARABASI KOT 2
GELİN ARABASI KOT 4
Gül Buketi
Gül Buketi
Kalp İçinde Kutu Güller
Kutu Gül
KUTU GÜL KOD.KT01
ORKİDE BEYAZ KOT 2
ORKİDE LİLA KOT 1
SAKSI ANTİRYUM KOT S3
SAKSI AREKA KOT 9
SAKSI BÜYÜK ŞEFLERA KOT8
SAKSI DRASENA 2Lİ KOT S 2
SAKSI DUA ÇİÇEGİ KOT 7
SAKSI DİFENBAHYA KOT S 6
SAKSI FİKUS KOT S1
SAKSI GUZMANYA KOT 4
SAKSI SPATİFİLYUM KOT10
SEVDİĞİNİZE GÜL KOD 1
Söz Nişan Buketi
Üçlü Kutu Gül
 


Son Haberler
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA
Karbon vergisine destek artıyor
TÜRKİYE, DÜNYA ORMANCILIĞINDA BİR İLKİ BAŞARARAK SUNİ YOLLARDAN ARDIÇ FİDANI ÜRETTİ
TONLARCA ATIK KAZANIMA DÖNÜŞÜYOR
GÖL VE GÖLETLERE 5,1 MİLYON YAVRU BALIK BIRAKILACAK
TÜRKİYE’NİN PLASTİK ATIK İTHALATI BEŞ KAT ARTTI