ESKİŞEHİR ÇİÇEK SEPETİ
Eskişehir Çiçekçi, Çiçek, Yapay Çiçek, Buket Aranjman, Çelenk, Gelin Arabası Süslemesi, Düğün Salonu Süslemesi, Sünnet Arabası Süsleme, Bahçe Peyzaj İşleri, Organizasyon Süslemeleri, Gelin Buketi,
DELİKLİTAŞ MAH. İBRAHİMKARAOĞLAN CAD. No: 23/C MERKEZ
ciceksepeti@eskisehir.net.tr
0222-233 52 15 - 0542 416 64 11

Orman Yangın Söndürme Ekipleri Teyakkuzda

28.06.2019 

Aşırı sıcakların başladığı şu günlerde Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü yangın ilk müdahale ekiplerinin yangına hazırlıkları kontrol edildi, personelin bilgileri tazelendi ve bir de tatbikat gerçekleştirildi. Afyonkarahisar, Sarıcakaya, Alpu ve Mihalıççık’ta yapılan eğitimlerin sonuncusu Eskişehir Merkezinde gerçekleştirildi.

Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı söndürme ekiplerine ilk önce teorik bilgiler aktarıldı. Bölge Müdür Yardımcısı Adil Koçaslan’ın yönetimindeki eğitimde, Koruma Şube Müdürü Fikret Araç ve Makine Mühendisi Erhan Doğukan birer sunum yaptı. Orman yangınlarını söndürme teknikleri, kullanılan araç ve gereçlerin teknik özellikleri tekrar hatırlatıldı. Arazözlerin ve ekipmanlarının kullanımı uygulamalı gösterildi. Daha sonra Kocakır Yangın İlk Müdahale Merkezine geçildi. Burada işaretin verilmesiyle ekipler hızla hortum sererek, su sıkma gösterisi yaptı. Bir ekip köpükle müdahale şeklini gösterirken, diğer bir ekip su perdesi oluşturdu ve diğer söndürme teknikleri uygulandı.

Eskişehir Orman Bölge Müdür Recep Temel’de kamuoyuna bir açıklama yaparak, orman teşkilatın söndürme gücü hakkında bilgi verdi. Orman yangınları için hazırlıkların kış aylarından başladığını ifade eden Sayın Temel şöyle dedi; “Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü olarak Orman Yangınları İle Mücadelede 1 Haziran tarihi itibariyle ekiplerimiz hazır durumdadır. Eskişehir ve Afyonkarahisar Valilerimizin Başkanlığında Orman yangınları İle Mücadele Komisyonu toplantılarımızı yaptık. Yangın sezonu öncesi orman yangınları açısından riskli olan köylerde bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapıldı. Yine sezon öncesi araç ve gereçlerin bakımları tamamlandı, söndürmede kullanılan alet ve ekipmanların eksikleri giderildi. Sorumluluğumuz içindeki Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde toplam 637 bin hektarlık bir ormanlık alan bulunmaktadır. Bu ormanların bir kısmı yangına 1.Derecede hassas, bir kısmı da 2. Derecede hassastır. Bölge Müdürlüğümüz genelinde 19 adet yangın gözetleme kulesi, 20 ilk müdahale ekibi ve 270 yangın söndürme işçimiz vardır. Ekiplerimiz 7/24 mesai sistemi ile ormanlık alanların içinde veya yakınında konuşlandırılmıştır. Zor arazi şartlarında hareket edebilen 21 arazöz, 12 tonluk 4 tanker arazöz, İMA olarak tabir ettiğimiz 20 ilk müdahale aracı, 7dozer ve 6 greyderimiz bulunmaktadır. Hava araçları ise ihtiyaç olduğunda civar illerden sağlanmaktadır”.

Sadece orman yangınlarına değil, ot ve anız yangınlarına da müdahale ettiklerini dile getiren Bölge Müdürü Recep Temel, “Unutulmamalı ki bütün büyük yangınlar küçük bir ateşle başlar. Son 10 yılın ortalamalarına bakıldığında yılda ortalama Eskişehir ilinde 22 adet yangın, Afyonkarahisar ilinde de 15 adet yangın çıkmaktadır. Her iki ilimizdeki vatandaşlarımızın orman yangınlarına duyarlı olduğunu söyleyebiliriz. Yangınların çıkış sebeplerine baktığımızda ihmal ve dikkatsizlik başta gelmektedir. Anız ateşi, çoban ateşi, piknik ateşi ve yol kenarlarına atılan sönmemiş sigaralar büyük risk oluşturmaktadır. Ekiplerimize yangınsız ve kazasız bir sezon dilerken vatandaşlarımızın da duyarlılığını devamını temenni ederim” dedi.

Ekiplerin eğitimine ve uygulamaya İşletme Müdürü Doğan Kiras, İşletme Şefleri, Danışman Mühendisler ve Orman Muhafaza Memurları da katıldı.      

Gönderen: haber
1128 defa okundu 
 


Ekoloji
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA

 

 

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
BEBEK DOĞUM ÇİÇEĞİ
BUKETLER
CENAZE ÇELENK
ÇİÇEK ÇUKOLATA&PASTA
DÜĞÜN ÇELENK SİPARİŞİ
GELİN ARABASI
Güller
ORKİDELER
SAKSILAR
 
Özel Ürünler
Ayıcıklı Seramik Vazoda Gül
BEBEK DOĞUM ERKEK KOD2
BEBEK DOĞUM KIZ KOD1
BUKET KOT B6
BUKET CELBERA KOT B3
BUKET GÜL 11 KOT B4
BUKET GÜL 7 KOT B5
BUKET LİLA KOT B2
BUKET PEMBE KOT B1
Cam Vazoda 15 Adet Gül
Cam Vazoda 3 Adet Gül ve Lilyum
Cam Vazoda 3 Adet Gül ve Lilyum
Cam Vazoda 5 Adet Gül ve Lilyum
Cam Vazoda 7 Adet Gül
Cam Vazoda Gül Arajmanı
Cam Vazoda Güllü Orkide
Cam Vazoda Karışık Arajman
CENAZE ÇELENK KOD 1
CENAZE ÇELENK KOD 2
Çikolata ve Gül
ÇİÇEK ÇUKOLATA&PASTA KOT 1
ÇİÇEK ÇİKOLATA&PASTA KOT 2
DÜĞÜN ÇELEK KOT 3
DÜĞÜN ÇELENK KOD 5
DÜĞÜN ÇELENK KOD 1
DÜĞÜN ÇELENK KOD 4
DÜĞÜN ÇELENK KOD 6
DÜĞÜN ÇELENK KOD 7
DÜĞÜN ÇELENK KOD 8
DÜĞÜN ÇELENK KOT 2
GELİN ARABASI
GELİN ARABASI KOT 2
GELİN ARABASI KOT 4
Gül Buketi
Gül Buketi
Kalp İçinde Kutu Güller
Kutu Gül
KUTU GÜL KOD.KT01
ORKİDE BEYAZ KOT 2
ORKİDE LİLA KOT 1
SAKSI ANTİRYUM KOT S3
SAKSI AREKA KOT 9
SAKSI BÜYÜK ŞEFLERA KOT8
SAKSI DRASENA 2Lİ KOT S 2
SAKSI DUA ÇİÇEGİ KOT 7
SAKSI DİFENBAHYA KOT S 6
SAKSI FİKUS KOT S1
SAKSI GUZMANYA KOT 4
SAKSI SPATİFİLYUM KOT10
SEVDİĞİNİZE GÜL KOD 1
Söz Nişan Buketi
Üçlü Kutu Gül
 


Son Haberler
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA
Karbon vergisine destek artıyor
TÜRKİYE, DÜNYA ORMANCILIĞINDA BİR İLKİ BAŞARARAK SUNİ YOLLARDAN ARDIÇ FİDANI ÜRETTİ
TONLARCA ATIK KAZANIMA DÖNÜŞÜYOR
GÖL VE GÖLETLERE 5,1 MİLYON YAVRU BALIK BIRAKILACAK
TÜRKİYE’NİN PLASTİK ATIK İTHALATI BEŞ KAT ARTTI